The Summerland Advocate-Messenger - Reliable, Trustworthy Reporting, Capturing The Heartbeat Of Our Community

By LuAnn Schindler
Publisher 

A clowder of Bobcats earn medals at Randolph

 


Hadley Cheatum added another gold medal to her collection from the 2021 track campaign after winning the 400m race at the Randolph Invite.

Cheatum completed the oval in 1:02.90 at the May 6 meet.

The Lady Bobcats finished third, with 78 points.

Ponca topped the podium, accumulating 158 team points, while Crofton took home runner-up honors, scoring 148.

Girls’ results for Summerland include:

100m: Kylie Hewett, third, 13.47; Adyson Mlnarik, 11t, 14.78; Melany Mendoza, 14th, 15.09

200m: Cheatum, second, 27.94; Emma Hoffman, 13th, 33.95

400m: Cheatum, first, 1:02.90; Lizette Marino, fifth, 1:14.70; Hoffman, eighth, 1:22.60

800m: Wagner, fourth, 2:56.72; Ellie Dougherty, seventh, 3:00

1600m: Aislynn Kester, seventh, 7:00

3200m: Kester, third, 16:10.15; Maryssa Long, fourth, 16:13.71

100m hurdles: Morgan Erhardt, sixth, 18.95

300m hurdles: Erhardt, sixth, 1:00.65; Olga Mendoza, seventh: 1:02.84

4x100m: third, 54.14

4x400m: fourth, 5:53.75

4x800: third, 12:27.40

High jump: Emily Nordby, sixth, 4’ 4”

Long jump: Cassidy Bearinger, fifth, 12’ 3”

Triple jump: Nordby: third, 31’ 4”; Bearinger, sixth, 28’ 10.5”

Shot put: Natalie Stallbaum, third, 27’ 10.75”; Lena Bolling, 13th, 23’ 10”; Harper Klabenes, 15th, 23’ 1.5”

Discus: Klabenes, fourth, 85’ 11”; Stallbaum, 11th, 74’ 3”; O. Mendoza, 18th, 48’ 7”

The Summerland boys’ team scored 82 points, finishing fourth. Neligh-Oakdale won the team title with 121 points and Ponca finished second, with 107.

Trevor Thomson picked up two gold medals, winning the 100- and 200-meter dashes.

Results for the Bobcat boys’ include:

100m: Thomson, first, 11:08; Kendrick Schroeder, fourth, 11.81

200m: Thomson: first, 23.12; Schroeder, sixth, 25.5

400m: Schroeder, fourth, 58.97; David Arroyo, sixth, 1:01.00; Cody Wickersham, ninth, 1:06.90

800m: Logan Eacker, fourth, 2:27.20

1600m: Eli Thiele, third, 5:08.40; Alex Thiele, fourth, 5:26.10; Jesse Thiele, sixth, 5:38.20

3200m: E. Thiele, third, 11:09.87; A. Thiele, fifth, 12:24.09; J. Thiele, seventh, 13:00

4x100 relay: fifth, 51.19

4x400m relay: fifth, 4:05.30

4x800m relay: fourth, 10:18.50

High jump: Eacker, fourth, 4’11”; Schroeder, NH

Long jump: Keegan Smith, third, 17’ 4.5”; Eacker, fifth, 16’ 4.25’; Schroeder, seventh, 16’ .25”

Shot put: Luis Mendoza, fifth, 37’ 8”; Joe Ahlers, eighth, 35’ 1.5”; Gunnar Shabram, ninth, 34’ 2”; Israel Mendoza, 18th, 23’ 11”

Discus: L. Mendoza, fourth, 111’ 5”; Gabriel Gamez, fifth, 103’ 11”; Shabram, 102’ 5”; Colby Hupp, 20th, 67’ 2”; I. Mendoza, 21st, 60’ 2”

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021

Rendered 09/24/2021 08:05